2 Školení

Lavinový trénink

Při lezení po horách a zdolávání horských vrcholků je ze všeho nejdůležitější bezpečnost. Jak ji zajistit v případě hrozící laviny se dozvíte na speciálním kurzu pro horolezce – tzv. lavinovém tréninku.

Co to je lavinový trénink?

Lavinový trénink je praktický kurz probíhající přímo v horském terénu, kde se účastníci od zkušených horolezeckých instruktorů a horských průvodců s desetiletými zkušenostmi v lavinovém terénu dozvědí všechny nezbytné informace související z nebezpečím lavin.

Kurz účastníkům poskytuje solidní úvod do lavinového povědomí a učí je dovednostem užitečným v případě lavinového nebezpečí.

Co přesně se účastníci během tréninku naučí?

Účastníci lavinového tréninku se naučí, jak se pohybovat v lavinovém terénu a kolem něj, získají přehled o rozhodovacích strategiích v případě laviny, o lidských faktorech, které se na lavinách podílejí. Dále se učí rozvíjet komplexní záchranné dovednosti, zacházet s lavinovými vysílači a přijímači (lavinové majáky), lopatami a sondami fungujícími při záchraně členů expedice a mnoho dalšího, například:

– Jak se vytvářejí laviny.

– Jak jsou klasifikovány různé typy lavin a proč je to pro důležité jednotlivé typy znát.

– Jak identifikovat lavinový terén.

– Jak používat stupnici lavinového nebezpečí.

– Jak porozumět lavinové předpovědi a použít ji k plánování svých cest.

– Jak postupovat v případě, že vás nebo někoho jiného zasype lavina.

– Základní využití dostupných nástrojů a zdrojů, jako jsou lavinové předpovědi, ke zmírnění lavinového rizika.

Jak probíhá lavinový trénink?

Lavinový trénink probíhá ve více dnech a má dvě hlavní části: teoretické informace ve třídě a praktické školení na sněhu. Trénink se tedy kromě úvodních hodin teorie odehrává přímo v horském terénu.

Venku na sněhu si praktickým způsobem procvičíte vše, co jste se naučili ve třídě během hodin teorie.

Asi nejzajímavější součástí praktického tréninku je simulace situace, při které je někdo z vaší skupiny pohřben v lavině a potřebuje záchranu. Kromě nácviku, jak používat svoji lavinovou výstroj, procvičíte také práci ve skupině, kterou potřebujete, abyste mohli pracovat jako tým pro úspěšnou záchranu členů expedice. Kdo převezme jakou roli, kdo vstoupí do vedení, jaké kroky musíte jako skupina podniknout a v jakém pořadí?

Čas zde má tu nejvyšší prioritu, protože většina lidí nepřežije pohřbení pod lavinou déle než deset minut. Poprvé také skutečně zažijete, jak těžké je najít něco, co je zcela skryto pod sněhovou lavinou, a jak pečlivě se musíte ujistit, že kopete na správném místě.

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *