Ačkoliv je horolezení považováno za extrémní sport, stále vyžaduje všechny stejné fyzické atributy běžných sportů. Různé výzvy, vzrušení a adrenalin jsou faktory, díky nimž je horolezení tak populární.
Pokud jde o objektivní rizika, mezi nebezpečí, kterým horolezci čelí, patří padající kameny, padající led, sněhové laviny, pády z ledových svahů, padající sněhové svahy, pády do trhlin a nemoci způsobené vysokou nadmořskou výškou a extrémním počasím.
V čem spočívá horolezectví?
Cílem v horolezectví je dosažení určitého vrcholu nebo koncového bodu předem definované trasy – a to pokud možno bez pádu a dalších nepříjemností. V profesionálních horolezeckých soutěžích jsou účastníci testováni v rychlosti, kterou absolvují lezeckou cestu, nebo v dosažení nejvzdálenějšího bodu na stále obtížnější trase.
Horolezectví je velmi fyzicky i psychicky náročné, s dlouhými hodinami strávenými pomalým lezením po skalách a horách s těžkou výbavou na zádech.
Horolezectví lze provádět na vnitřních i venkovních prostorech, nicméně lezení po horolezecké stěně v tělocvičně se od zdolávání ledové hory v plenéru zásadně liší. Jednotlivé kategorie horolezectví však mají jedno společné – a to je zachování bezpečnosti.
Z bezpečnostních důvodů musí zájemci o horolezení projít školením u kvalifikovaného trenéra, dobře rozumět správným technikám lezení a umět používat speciální potřebné lezecké vybavení, jako jsou jističe, lana, postroje apod.
Základní vybavení
– Horolezecký postroj
– Jistící zařízení – zařízení, které se používá k ovládání lana při jištění
– Horolezecká obuv – speciální obuv pro lepší výkon
– Horolezecká helma – standardní vybavení, které pomáhá předcházet poranění hlavy
– Lano
V případě horských výprav je zapotřebí ještě průvodce, který je nezbytný pro udržení horolezců na správné cestě.